Kasy samoobsługowe już na dobre zagościły w sklepach. Klienci chętnie z nich korzystają i stają się coraz bardziej wymagający. Przestaje im wystarczać możliwość samodzielnej finalizacji procesu zakupowego, chcą aby proces ten był jeszcze szybszy i łatwiejszy. Automatyczna identyfikacja produktów to rozwiązanie, które powstało w odpowiedzi na te wymagania klienta.

Badania konsumenckie przeprowadzone w 2020 roku na zlecenie firmy Shekel, dostarczyły cennych informacji na temat zwyczajów zakupowych klientów. Dwie trzecie badanych konsumentów wskazało, że często korzysta z kas samoobsługowych w sklepie. Prawie 75% z nich miało trudności z prawidłowym wprowadzaniem towaru. Fakt ten był wskazywany jako gówna obawa przed korzystaniem z nowych technologii. Okazało się, że 90% badanych chciałoby aby kasy samoobsługowe posiadały funkcję automatycznej identyfikacji produktów. Prawie 60% badanych byłoby bardziej skłonnych do korzystania kas samoobsługowych, gdyby wprowadzono usprawnienia technologiczne powodujące, że finalizacja sprzedaży byłaby szybsza, łatwiejsza i dokładniejsza.

Automatyczna identyfikacja produktów
Automatyczna identyfikacja produktów, to rozwiązanie, które sprawia, że proces zakupowy staje się szybszy, dokładniejszy i łatwiejszy.

Wprowadzenie kas samoobsługowych do sklepów sprawiło, że coraz rzadziej widzimy w nich kolejki. Z drugiej strony wcale nierzadko można się natknąć na klienta nerwowo stukającego w monitor, czy też bezradnie rozglądającego się w poszukiwaniu pomocy przy prawidłowym wprowadzeniu towaru na kasie samoobsługowej. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda gdy takich klientów jest kilku jednocześnie… W takim przypadku pozytywne dotąd doświadczenie zakupowe klienta maleje z sekundy na sekundę. Miało być szybciej i prościej, a tymczasem rozczarowany klient czeka na pomoc, na dodatek z poczuciem porażki. Nie można na to pozwolić. Jeżeli decydujesz się na automatyzację procesu sprzedaży w swoim sklepie zadbaj, aby był on naprawdę sprawny i łatwy dla twojego klienta.

Automatyczna identyfikacja produktów – to takie proste.

Jak to działa? W momencie dokonywania zakupu kamera przy kasie rejestruje widok przedmiotu i porównuje go z obrazem oraz kodem kreskowym zapisanym w systemie. Oprogramowanie to wykorzystuje widzenie komputerowe i sztuczną inteligencję do identyfikacji , które produkty wymagają jedynie potwierdzenia kodu kreskowego i/lub zgodności wizualnej, a które są dopiero kładzione na wadze kasy samoobsługowej. Te produkty nie wymagają potwierdzenia kodu, a jedynie porównania z obrazami w systemie. Oprogramowanie jest bardzo czułe, pozwala na dokładną identyfikację produktów.

Automatyczna identyfikacja produktów możliwa jest zarówno w przypadku kas obsługiwanych przez personel, jak i w przypadku kas samoobsługowych. Rozwiązanie to pozwala personelowi i klientom szybko zidentyfikować kupowane produkty.

Łatwiejszy, dokładniejszy i bardziej wydajny proces kasowy.

Automatyczna identyfikacja produktów znacznie ułatwia klientom dokonywanie zakupów w systemie samoobsługowym. Jeśli klient przy kasie samoobsługowej kupuje na przykład owoce lub warzywa, wybór właściwego artykułu wymaga zazwyczaj nawigacji przez wiele poziomów menu. Czynności te mogą być czasochłonne, niewygodne i powodować frustrację i stres podczas zakupów. Automatyczna identyfikacja produktów pozwala na szybką identyfikację artykułu i pominięcie skomplikowanych struktur menu ( np. odnalezienie imbiru w owocach). Nie ma potrzeby stania przy kasie przez długi czas, aby zidentyfikować zakupione owoce i warzywa. Wystarczy je położyć na wadze, a system sam je zidentyfikuje. Klient oszczędza czas, ma poczucie sprawczości i unika stresu związanego z opóźnianiem kolejki dla innych klientów.

Automatyczna identyfikacja produktów
Automatyczna identyfikacja produktów możliwa jest dzięki kamerom, które nie zajmują dużo miejsca, ale z znacznym stopniu poprawiają doświadczenie zakupowe klienta.

Korzyści dla detalisty.

Decydując się na oprogramowanie umożliwiające automatyczną identyfikację produktów, detaliści w oczywisty sposób wpływają na pozytywne doświadczenie zakupowe klienta. Ale to nie wszystko.

Innym zastosowaniem oprogramowania jest ograniczenie kradzieży przy kasach samoobsługowych. Automatyczna identyfikacja produktów uniemożliwia nieuczciwym klientom wprowadzanie drogich artykułów po niskich cenach i wiele innych nieuczciwych działań. Kamera przechowuje informacje o produkcie, co pozwala na dokładną identyfikację towaru przy skanerze, a także zapobiega niedokładnemu skanowaniu przez klientów. Kamera dodatkowo może porównywać zawartość wózka czy koszyka z towarami, które zostały zeskanowane i umieszczone na półce odkładczej.

Automatyczna identyfikacja produktów znacznie usprawnia proces kasowy.
Automatyczna identyfikacja produktów pozwala na dokładną kontrolę procesu kasowego.

Automatyczna identyfikacja produktów pozwala na rzeczywiste skrócenie kolejek dzięki sprawnemu skanowaniu przez klientów, bez blokowania kas. Asystenci sprzedaży i kasjerzy mają ułatwioną pracę. Rzadziej interweniują przy kasach samoobsługowych, nie muszą szukać produktów w rozbudowanym menu lub skoroszytach! przy kasach regularnych. Klienci, którzy już polubili kasy samoobsługowe na pewno docenią ekspresową i dokładniejszą finalizację zakupów. A tych klientów, którzy jeszcze obawiają się nowych technologii, widok sprawnej samoobsługi na pewno zachęci do skorzystania. Podsumowując dzięki automatycznej identyfikacji produktów, sklepy są w stanie zaoferować zwycięską kombinację krótszych kolejek, zadowolonych pracowników i zachwyconych klientów.