Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań na rynek zawsze wiąże się z ryzykiem. Czy kasy samoobsługowe w Polsce maja szansę stać się czymś powszednim? Czy to potrzebna inwestycja? I czy to ten czas i to miejsce?

Tak było a tak jest.

Rozwój technologii samoobsługowych w Polsce jest faktem. Zjawisko to nie dziwi. Każdy lubi sam decydować, w szczególności jeśli chodzi o wydawanie pieniędzy. Dlatego wielkim sukcesem okazało się wprowadzenie 30 lat temu do Polski hipermarketów. Za nami dekady stania w kolejkach za każdym produktem z osobna, braku możliwości wyboru towaru. Za nami czasy gdy jakość obsługi zależała od Pani sprzedawczyni. Polacy masowo ruszyli do hipermarketów realizując w jakiś sposób swoją potrzebę wolności. I to właśnie potrzeba realizacji wolności, dokonywania własnych wyborów ma dziś kluczowe znaczenie w podejmowaniu decyzji zakupowych. Ale o co chodzi z tymi kasami?

Polacy a nowe technologie.

Pokolenie 20-latków nie pamięta tych czasów, ale 30-latkowie mieli okazję doświadczyć tego zjawiska, nie mówiąc o pokoleniach starszych. Polacy są otwarci na nowości, nie boją się nowych technologii.   Coraz więcej Polaków ma świadomość ciągłego rozwoju technologii i konieczności nadążania za nią. W chwili obecnej Polsce  ponad 90% płatności dokonywanych jest zbliżeniowo. Polacy chętnie zakładają profil zaufany ePUAP, profil na portalu e-pacjent aby otrzymywać e-recepty itp. Z zasady nowe technologie postrzegane są przez Polaków jako coś co ma ułatwić życie.

Kasy samoobsługowe w Polsce „mają wzięcie”. Obserwując zachowania klientów decydujących się skorzystać z kas samoobsługowych zauważyłem, że użytkownikami są nie tylko ludzie młodzi czy w średnim wieku. Widzę starszych ludzi sprawnie finalizujących swoje zakupy lub proszących osobę asystującą aby ich ‘nauczyła’ jak się taką kasę obsługuje. Nawet osoby, które mają obawy przed korzystaniem z kas samoobsługowych często wychodzą ze strefy komfortu i próbują. Uczą się bo wiedzą, że za chwilę nowość będzie czymś powszednim.

kasy samoobsługowe
Kasy samoobsługowe w Polsce – kasy Partner Tech w Stokrotce.

Dlaczego Polacy wybierają kasy samoobsługowe?

Jakie są główne powody, dla których Polacy chcą korzystać z kas samoobsługowych? Zastanówmy się.

Jak chcę, kiedy chcę.

Po pierwsze wydaje mi się, że najważniejszym elementem jest wspomniana wyżej możliwość wyboru. To klient decyduje jaką kasę chce wybrać. Osoba, która jeszcze nie przekonała się do kas samoobsługowych nie czuję się zmuszona do wyboru nowoczesnej technologii a to zwiększa prawdopodobieństwo, że w przyszłości tego spróbuje. Jak wiadomo ludzie są różni. Jedni wybierają kasy tradycyjne aby porozmawiać z kasjerką lub z obawy przed nieznanymi urządzeniami. Inni bardzo chętnie testują wszelkie nowinki technologiczne i chętnie wybierają sklepy, które im te testy umożliwiają.

Oszczędzam czas.

Z całą pewnością czynnikiem, który sprawił, że Polacy w ogóle zaczęli używać kas samoobsługowych jest brak lub dużo krótsze kolejki. Zawsze to kusząca perspektywa. Nawet tradycyjne kasy wybieramy na podstawie długości kolejki. Coraz bardziej cenimy swój czas. O ile na pewno znajdą się ludzie, którym sam wybór towarów podczas zakupów sprawia przyjemność, o tyle długa kolejka potrafi skutecznie nam tą przyjemność zepsuć.

Sam pakuję.

Kolejny powód, który sprawia, że klient wybiera kasę samoobsługową jest znowu powiązany w wyborem – wyborem jak chce zapakować swoje zakupy. Bardzo często kasjerzy obsługujący kasy tradycyjne skanują produkty z prędkością światła. Klient ledwo skończy wykładać towary na taśmę już musi biec je pakować, bo zeskanowane i spiętrzone zakupy prawie spadają na podłogę. Pomiędzy wrzucaniem na oślep zakupów do toreb płaci za zakupy mierzony ponaglającym wzrokiem następnego w kolejce klienta, który czeka aby rozpocząć swój maraton wykładania i pakowania zakupów. Nierzadko kolejne trudne doświadczenie czeka klienta przy rozpakowywaniu zakupów, dezodorant w jogurcie, rozgnieciony pomidor czy zbity słoik u każdego powoduje frustrację. Korzystając z kasy samoobsługowej klient może sfinalizować zakupy we własnym tempie i spakować je tak jak chce a nie jak musi.

Kupuję co chcę.

Inną okolicznością, która powoduje, ze klient decyduje się skorzystać z kasy samoobsługowej jest chęć zachowania prywatności. Polacy nie zawsze chcą aby ich zakupy był widoczne dla dziesięciu osób. Żyjemy w kraju, w którym nadal zakup pewnych produktów może budzić niezdrowe zainteresowanie lub co gorsza niepotrzebne komentarze innych. Zakupy są częścią prywatności. Każdy może sobie zrobić zakupy takie jakie chce i jakie są jemu potrzebne bez narażania się ocenę innych, nawet tylko wzrokiem. Klient ceni  nie tylko fakt, że może sam wziąć towar z półki ale również, że sam może w pełni tego słowa znaczeniu za niego zapłacić.

Oczywiście powodów, dla których klienci korzystają z kas samoobsługowych w Polsce jest znacznie więcej. Zapewne wiele z nich zostanie jeszcze poruszonych na tym blogu. Teoretycznie mogę założyć, ze ilu klientów tyle powodów? Będę badał. Wszak obsługa klienta to moja pasja i przeznaczenie 🙂

Jedno jest pewne, kasy samoobsługowe to nie tylko nowoczesne urządzenia ale też narzędzia oferujące klientom zupełnie inne doświadczenie zakupu. Sklepy, które umożliwiają klientom korzystanie z kas samoobsługowych postrzegane są jako nowoczesne i przyjazne. A do takich sklepów klienci wracają chętnie.