Dokonując zakupów w sklepach z pewnością mieliście okazje zetknąć się z różnymi kasami samoobsługowymi. Wszystkie maja takie samo zadanie, sprawić aby doświadczenie zakupowe klienta było pozytywne, a najlepiej więcej niż pozytywne. Dla  klienta kasa to kasa, ma sprawnie działać i zapewnić szybką obsługę. Fajnie gdy estetycznie wygląda i pomieści jego zakupy. I tyle.

To na właścicielach sklepów spoczywa wybór kasy samoobsługowej, która spełni oczekiwania klienta i przyczyni się do sukcesu biznesu. Dla dokonujących wyboru, po zapoznaniu się z ofertami, to czym naprawdę różnią się kasy samoobsługowe to;

  • jakość,
  • cena,
  • ilość wymaganych interwencji,
  • szybkość dokonywanych transakcji,
  • poziom bezpieczeństwa.

Jaką kasę wybrać? Detaliści doskonale znają swój biznes, wiedzą co go spowalnia, a co buduje. Ta wiedza jest najważniejsza, ponieważ teraz potrzebują tylko wskazówek na co zwrócić uwagę przy wyborze kas samoobsługowych, które przyczynią się do sukcesu.

 I tu pojawiam się Ja i mój artykuł?

Kasy samoobsługowe – wybierz odpowiednią dla swojego sklepu

Poniżej przedstawiam najważniejsze elementy, które należy wziąć pod uwagę wybierając kasę samoobsługową najodpowiedniejszą  dla konkretnego sklepu.

Dostawca oferujący kompleksową obsługę wdrożenia kas samoobsługowch.

Dostawca sprzętu powinien dedykować zespół, który zapewni pomoc na każdym etapie wdrażania. Zespół ten, we współpracy z pracownikami delegowanymi ze strony klienta, przy użyciu specjalnie w tym celu stworzonych programów dokonuje matematycznej analizy transakcji oraz zwyczajów zakupowych klientów. Na tej podstawie oferuje optymalne rozwiązanie. Dobry dostawca  nie tylko przeszkoli pracowników sklepu ale również oceni wynik końcowy wdrożenia rozwiązania ,a jeśli ten jest niezadowalający podejmie aktywności mające na celu poprawę. Aby w pełni wykorzystać możliwości kas samoobsługowych w danym sklepie niezbędna jest analiza przy użyciu modelowania danych w połączeniu z uwagami klientów.  Proces ten jest złożony, wymaga czasu i współpracy wielu osób jednak jest niezbędny aby w pełni wykorzystać potencjał kas samoobsługowych. Dostawca powinien określić czas w jakim jest możliwe skuteczne wdrożenie wybranych rozwiązań, dzięki temu detalista będzie mógł dobrze przygotować swój sklep, pracowników oraz klientów na moment, w którym pojawią się w nim kasy samoobsługowe.

Kasy samoobsługowe  dobrze integrujące się z istniejącymi systemami i innymi rozwiązaniami.

Chcąc zadowolić klienta i zachęcić do korzystania z kas samoobsługowych należy pamiętać, że kasy te muszą oferować takie same możliwości jak kasy regularne. Skuteczna integracja z istniejącymi systemami i możliwymi rozwiązaniami jest niezbędna aby móc koordynować paragony, punkty lojalnościowe, rabaty i inne funkcje dostępne  w kasach tradycyjnych.

Dostawca oferujący szybki proces integracji kas samoobsługowych z istniejącymi rozwiązaniami.

Dostawcy oferują różny proces integracji. Może on trwać od dwóch miesięcy do roku. Wybierz tego dostawcę, który oferuje efektywny a jednocześnie szybki proces integracji.

Szybka integracja pozwoli klientom na korzystanie z kas samoobsługowych bez konieczności czekania roku na ich pojawienie się w sklepie. Te kilka miesięcy różnicy naprawdę może być bardzo istotnie dla biznesu detalisty.

System bezpieczeństwa kas samoobsługowych oparty na wadze kontrolnej.

Niektórzy dostawcy oferują systemy kas samoobsługowych z bramkami. Nie jest to wygodne dla klienta gdyż ten aby opuścić strefę kas musi zeskanować paragon. Paragony potrafią się zawieruszyć w torbach z zakupami lub po prostu nie da się ich zeskanować. Co dalej? Wtedy klient musi czekać na kasjerkę, która otworzy mu bramkę. W strefie kas samoobsługowych zaczyna być tłoczno, a tego chcemy uniknąć. Dostawcy rozwiązań z bramkami powołują się na bezpieczeństwo jakie daje ten system. Jednak czy na pewno?

Nie ma gwarancji, że paragon, który zeskanuje klient zawiera wszystkie produkty, które klient ma w torbie.  Gdy klient nie zeskanuje produktu a umieści go w strefie pakowania urządzenie tego nie zarejestruje. Oczywiście sytuacja ta może być intencjonalna lub nie, w obu traci sklep. Aby zapewnić bezpieczeństwo rekomenduję kasy samoobsługowe oparte na wadze kontrolnej. System ten sprawdza wagę produktów odłożonych do strefy pakowania i porównuje z wagą zapisaną w systemie. Rozwiązanie to jest skuteczne i bezpieczne bez konieczności instalowania hamujących proces zakupowy bramek.

Intuicyjny interfejs kas samoobsługowych.

Interfejs kas samoobsługowych powinien być jak najbardziej intuicyjny i prosty aby klient jak najszybciej mógł osiągnąć cel końcowy wizyty w sklepie- czyli z niego wyjść. Dobrze dobrany interfejs to świetny sposób na zmniejszenie interwencji asystentów sprzedaży oraz zachęta dla klienta do korzystania z kas samoobsługowych. Myślę, że czasach rosnącej popularności DIY, każdy lubi zrobić swoje DIY i lubi jak mu wychodzi.

Podsumowując wybierając kasy samoobsługowe dla sklepu należy:

  • być zorientowanym jak szybki będzie proces integracji
  • jak dobrze rozwiązanie integruje się z istniejącymi systemami i innymi rozwiązaniami,
  • wybierać kasy z intuicyjnym interfejsem i  bez bramek
  • wybrać dostawcę który dokona dokładnej analizy sklepu i przeszkoli personel.

I pamiętać, że dobry dostawca to ten dla którego po instalacji kas, zintegrowaniu systemu i przeszkoleniu pracowników „zabawa” się dopiero zaczyna. Dla osiągnięcia zakładanych celów nadchodzi kluczowy moment – dostosowanie kas samoobsługowych do sklepu i klientów. A to klienci lubią najbardziej.