Coraz więcej sklepów decyduje się na wdrożenie kas samoobsługowych. Jednak detaliści i klienci nadal borykają się z ich rzeczywistym wykorzystaniem. Zmiana zachowań zakupowych jest trudna ale możliwa przy odpowiednim wdrożeniu. Jak ono powinno wyglądać i na co zwrócić uwagę?

Analiza sklepu

Decyzja o wdrożeniu w sklepie systemu kas samoobsługowych to zawsze inwestycja poprzedzona uważnym przeglądaniem ofert. Jak wybrać odpowiednią kasę samoobsługową pisałem już tu. Jednak kluczowym elementem do optymalnego wykorzystania możliwości kas samoobsługowych jest ich wdrożenie. Nawet najładniejsza, najlepsza czy najdroższa kasa samoobsługowa nie zapewni sukcesu. Kluczem jest zrozumienie specyfiki sklepu i zachowań zakupowych klientów. Wdrożenie kas samoobsługowych w każdym sklepie będzie wyglądać inaczej. Należy się zastanowić jak wdrożyć kasy samoobsługowe aby pozwoliły osiągnąć cele wskazane przez właścicieli sklepów.

Jak wygląda proces zakupowy w Twoim sklepie?

Zanim wdrożenie kas samoobsługowych w Twoim sklepie się rozpocznie należy przeanalizować proces dokonywania zakupów. Podstawą dokładnej analizy sklepu jest technika modelowania danych POS, czyli pozyskanie danych sprzedażowych sklepu i zaproponowanie różnych systemów kas samoobsługowych. Wybór powinien być dokonany nie tylko na podstawie samych danych sprzedażowych, należy obserwować swoich klientów i przeprowadzać z nimi krótkie wywiady.

Istotnym elementem jest też rozmiar sklepu i jego charakter. Czy jest sklepem osiedlowym , czy dużym supermarketem? Jaka jest jego lokalizacja? Być może okoliczne biura czy szkoły sprawiają, że w określonych godzinach nasz sklep ma więcej klientów. W jaki sposób nasi klienci lubią robić zakupy? Korzystają z wózków, koszyków a może biorą towar w rękę? Jak lubią go pakować-w zakupioną reklamówkę, własną siatkę a może w kieszeń? Analiza tych czynników pozwoli na ustalenie, w którym miejscu Twojego sklepu należy ustawić kasy samoobsługowe.

Przyjrzyjmy się klientom.

Zachowania zakupowe klientów mówią nam dużo o ich potrzebach. Analiza pozwoli zaproponować rozwiązanie, które będzie na nie odpowiedzią. Ilu klientów w ciągu tygodnia odwiedza nasz sklep? Jakie towary kupują? Może warto zastanowić się nad wprowadzeniem rozwiązania Select&Collect jeśli Twoi klienci kupują tytoń czy artykuły premium?

I jeszcze to…

Analiza sklepu pozwoli również określić kluczowe wskaźniki sukcesu oraz obliczyć potencjalne oszczędności na kosztach pracy i da wiedzę jakie środki bezpieczeństwa należy zastosować w kasach samoobsługowych, w naszym sklepie.

Kasy samoobsługowe w supermarkecie
Właściwe wdrożenie kas samoobsługowych pozwala na rozwój biznesu.

Wdrożenie kas samoobsługowych a pozytywne doświadczenie.

Gdy system kas samoobsługowych zostanie już wybrany i wdrożony, następnym krokiem jest stworzenie pozytywnego wrażenia przy korzystaniu z niego. W szczególności pozytywnego pierwszego doświadczenia. Jak zachęcić ludzi, zarówno pracowników jaki i klientów do korzystania z kas samoobsługowych? Jak sprawić aby personel nie bał się ich obsługi? Przede wszystkim należy zadbać aby proces obsługi kasy samoobsługowych był jak najprostszy. Powinien on być na tyle intuicyjny aby korzystanie z niego było naturalne, bez potrzeby wkładania szczególnego wysiłku w naukę. Pamiętajmy, że dzisiejszy personel i klient to ludzie, którzy są technologicznie obeznani. Korzystają już sprawnie z telefonów, kiosków informacyjnych czy chociażby elektronicznego wydruku numerku w urzędach. Intuicyjny interfejs nie będzie dla nich szczególnym wyzwaniem.

Personel.

Po pierwsze personel należy dobrze przeszkolić i nauczyć jak zachęcać klientów do korzystania z kas samoobsługowych. W godzinach szczytu w sklepie personel powinien rozmawiać z klientami stojącymi w kolejce i zachęcać do wypróbowania kas samoobsługowych. Oczywiście personel musi informować o korzyściach i udzielić wszelkiego wsparcia klientowi.

Interwencje.

Podczas wdrażania systemu kas samoobsługowych należy intensywnie pracować nad ograniczeniem interwencji, ponieważ zawsze stwarzają one negatywne wrażenie klienta. Na tym etapie należy aktywnie pracować nad pojawiającymi się błędami technicznymi. Świadomość powtarzających się błędów pozwoli na intensywne szukanie rozwiązań i ograniczenie interwencji. Pamiętajmy; błędy się zdarzają ale powinny być naprawiane a nie powtarzane.

Podsumowując aby osiągnąć sukces przy wdrażaniu kas samoobsługowych należy:

  1. Dokonać analizy sklepu przy pomocy modelowania danych, obserwacji klientów i wywiadów z pracownikami i klientami.
  2. Wybrać właściwą lokalizację urządzeń w sklepie.
  3. Przeszkolić personel w zakresie zachęcania klientów do korzystania z kas samoobsługowych.
  4. Stworzyć pozytywne pierwsze wrażenie podczas korzystania z kas samoobsługowych, zarówno dla klientów jak i pracowników sklepu.
  5. Zredukować liczbę interwencji poprzez aktywne naprawianie problemów, tak aby nie pojawiły się ponownie.