Pojawiła się kolejna rewolucja w handlu, która przybliża nas do spełnienia marzenia konsumentów o stacjonarnych zakupach dostępnych przez całą dobę – to era hybrydowych sklepów samoobsługowych. Czym są te innowacyjne rozwiązania i jakie korzyści niosą zarówno dla klientów, jak i właścicieli sklepów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu, gdzie przyjrzymy się bliżej funkcjonowaniu i przyszłości handlu w kontekście hybrydowych sklepów samoobsługowych.
Handel detaliczy stale ewoluuje. Nowoczesne technologie i zmieniające się oczekiwania klientów powodują, że właściciele sklepów stają przed coraz to nowymi wyzwaniami, m.in. takim, że klienci chcą rozwiązań, które umożliwią im stacjonarne zakupy przez całą dobę.
W Polsce klienci już się przyzwyczaili, że zakupy mogą być szybkie i komfortowe. Dużą popularnością cieszą się aplikacje oferujące całodobową dostawę w kilkanaście minut, mlekomaty czy kwiatomaty uzupełniane co kilka godzin, zapewniające dostęp do towaru 24h na dobę. W Niemczech, kraju słynnym z tradycyjnych sklepów mięsnych i piekarni, powstają maszyny vendingowe w mięsem i wypiekami.
Klienci lubią dostawy do domu, jednak często lubią sami wybierać to czego potrzebują, co więcej czasem sami nie wiedzą czego potrzebują i wizyta w sklepie stacjonarnym ma za zadanie ułatwić im podjęcie decyzji zakupowej, najlepiej o każdej porze dnia i nocy.
Czym są sklepy hybrydowe?
Hybrydowe sklepy samoobsługowe to miejsca, w których klienci mogą dokonywać zakupów bez interakcji z pracownikami sklepu. To połącznie tradycyjnych sklepów stacjonarnych z zaawansowanymi technologiami. Główną ideą tych sklepów jest umożliwienie klientom swobodnego zakupu, bez kolejek i formalności, 24h na dobę.
Jak działa hybrydowy sklep samoobsługowy?
Każdy sklep może stać się hybrydowy i umożliwiać klientom zakupy o dowolnej porze, jednocześnie pozostając ekonomicznie konkurencyjnym. Co należy zrobić?
1. Wydzielić w sklepie przestrzeń, z której klienci będą mogli korzystać 24h na dobę. Ważne jest aby ustalić ile osób jest w stanie jednocześnie robić zakupy we wspomnianej strefie. Liczba osób powinna być podyktowana względami bezpieczeństwa, więc w małych sklepach powinien to być raczej jeden klient. Warto w tym momencie zwrócić uwagę, że korzystamy z powierzchni, za którą czynsz został zapłacony.
2. Zabezpieczyć dostęp do produktów, których nie chcemy lub nie możemy sprzedawać całodobowo np. mocny alkohol czy papierosy.
3. Przygotować system autoryzacji wejścia. Warto przemyśleć jacy klienci będą korzystali z naszego sklepu i wprowadzić uwierzytelnienie, które będzie z jednej strony wygodne dla klientów z drugiej zaś zminimalizuje ryzyko różnego rodzaju niepożądanych zachowań. Klienci mogą wejść do sklepu np. przy użyciu dedykowanej aplikacji, karty lojalnościowej lub karty kredytowej z potwierdzeniem wysłanego sms-a – w tym przypadku, każdy posiadacz karty kredytowej będzie mógł zrobić zakupy w sklepie.
4. Zaplanować proces zakupowy klienta korzystając z szerokiego zaplecza nowych technologii, takich jak m.in.;
• kasy samoobługowe z wagą kontrolną i systemem prewencji opartym o AI,
• monitorujące zachowanie klientów kamery i systemy wizyjne, które pozwalają na śledzenie, co klienci umieszczają w koszykach,
• mobilne aplikacje umożliwiające skanowanie produktów i dokonywanie płatności, które mogą być również wykorzystane do zbudowania systemu lojalnościowego,
• oparty na wadze kontrolnej system finalnego sprawdzenia sumarycznej wagi produktów zeskanowanych,
• inteligentne półki wyposażone w technologię IoT, umożliwiające monitorowanie, zarządzanie i automatyzację przechowywania produktów oraz dostarczające dane na temat zapasów i innych informacji z nimi związanych.
• elektroniczne etykiety umożliwiające płynną zmianę cen a tym samym np. zdalne wprowadzenie promocji na towary
• zdalna weryfikacja wieku – zgodna z przepisami proces, pozwalający klientom na zakup ograniczonych wiekowo towarów. Rozwiązanie to jest obecnie testowane w Polsce.
5. Wprowadzić system kontrolny umożliwiający opuszczenie przestrzeni dopiero po finalnej kontroli wagowej i zapłaceniu za zakupy. Dobrym i prostym rozwiązaniem jest wygenerowanie umożliwiającego opuszczenie sklepu kodu QR na paragonie lub telefonie. Z kolei najbardziej wygodnym jest połącznie płatności z wizerunkiem klienta. Jednak należy pamiętać, że proces ten musi być tak przeprowadzony aby ze względu na przepisy RODO wizerunek klienta nie był nigdzie zapisany.
Budowa sklepów, całkowicie samoobsługowych i czynnych bez przerwy wiąże się z ogromnymi kosztami inwestycyjnymi. Innowacyjne hybrydowe sklepy samoobsługowe są znacznie tańszym rozwiązaniem. Właściciele sklepów detalicznych bardzo łatwo, przy wykorzystaniu nowych technologii, mogą przekształcić tradycyjne sklepy w hybrydowe sklepy samoobsługowe wykorzystując istniejące zaplecze i infrastrukturę. Tym sposobem są w stanie zaspokoić oczekiwania klientów i umożliwić im zakupy całodobowe w sklepie stacjonarnym. Hybrydowy sklep samoobsługowy to nie tylko tylko rewolucja w zakupach, ale również szansa dla przedsiębiorców na dostosowanie się do zmieniających się trendów rynkowych, zachowując konkurencyjność i zdobywając lojalność klientów.
Dodaj komentarz